0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 3 saat 30 dakika önce
Anasayfa Blog Kombi Tavsiyesi Oda Termostatı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Oda Termostatı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Oda Termostatı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kombinizle birlikte kullanabileceğiniz bir ürün olan oda termostatları, kalorifer sisteminizin kombi üzerinden ayarlanan sıcaklık derecesi yerine, bulunduğu ortamın sıcaklığına göre çalışmasını sağlayan cihazlardır.

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Kombiyle entegre çalışan oda termostatlarının en önemli faydası, gereksiz ısınmanın önüne geçerek enerji tüketiminizi azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Konutlarda 20 °C’den sonra her 1 °C’lik ısı artışı %7 tüketim farkına sebep olmaktadır. Hiçbir insanın bir cihaz kadar hızlı bir şekilde oda sıcaklığını algılayıp kombiyi kısmasının veya açmasının mümkün olmadığı açıktır.

Araştırmalar, kullanıcıların evin ısındığını hissedip kombiyi kısmaya karar verdiğinde ortam sıcaklığının 23 °C’nin üstüne çıkmış olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle termostatların %20’ye varan tasarruf sağlayabileceğini söylemek mümkündür.

Oda termostatlarının faydalarından biri de konfor sağlamasıdır. Termostat, kalorifer devresi için kombiyi kısma, açma ya da kapatma işlemlerini otomatik olarak yaptığından kullanıcının bu işlemleri kendisinin yapmasına gerek bırakmazlar.

Ayrıca oda termostatları ünitenin gereksiz çalışmasını engellediklerinden dolayı kombinin yıpranmasını azaltarak daha uzun ömürlü olmasını sağlamak gibi yan faydalar da sağlarlar.

Oda Termostatı Çeşitleri

Oda termostatları on / off ve modülasyonlu olmak üzere iki farklı çalışma prensibine sahiptirler.

On - Off Termostat Nedir?

En basit tipteki oda termostatları on / off diye tabir edilen mekanik termostatlardır. Bu tip termostatlar evin ayarlanan sıcaklığa geldiğini algıladıkları zaman kart üzerindeki elektrik geçişini kapatan bir anahtar görevi görürler.

On / Off termostatlar 2 santigrat derece hata payına sahip olduğundan yeterli faydayı sağlayamazlar. Örneğin cihaz 20 °C’ye ayarlandığında 18-22 °C arasında bir değerde açma kapama işlemini yapabilirler. Bu nedenle genellikle tavsiye edilmezler.

Modülasyonlu Oda Termostatı Nedir?

Modülasyonlu oda termostatları kombi üzerinde çok daha etkin kontrol yeteneğine sahip cihazlardır. Bu termostatlar, ürünün bulunduğu ortam sıcaklığı hedeflenen sıcaklığa yaklaştıkça kombiyi kart üzerinden kontrol ederek alev boyunu kısması için komut gönderirler.

Hassas bir kontrol sağlayan modülasyonlu oda termostatları ile hedeflenen ısıda açma, kapama veya kısma işlemi gerçekleştiğinden hem yüksek tasarruf sağlarlar, hem de oldukça konforludurlar.

Oda termostatları bağlantı yöntemine göre kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılırlar. Günümüzde kablosuz termostatların kullanımı oldukça yaygındır.

Kablosuz termostat konusunda dikkat edilmesi gereken durum, cihazın doğru ölçümü yapması için yerden 160 cm yükseklikte olması gerektiğidir. Kablosuz termostatlar klima kumandası gibi kullanılırsa, örneğin bir sehpanın üzerine konumlandırılırsa doğru ölçüm yapamazlar.

Oda termostatlarının bazı modellerinde program saati özelliği bulunmaktadır. Marka ve modele göre çeşitli sayıda program yapılabilmektedir. Çoğu program saatli termostat, haftanın her günü için ayrı program ve her gün için 3 farklı senaryo oluşturmanızı sağlar.

Son dönemde satışa sunulan akıllı termostatlar ise cep telefonu üzerinden uygulama ile evde olmasanız dahi kombinizi ve ortam sıcaklığını sağlayan gelişmiş cihazlardır. Fakat akıllı termostatlar yüksek maliyetleri nedeniyle şu an için yeterli ilgili görmemektedirler.

Oda termostatı kullanmalı mısınız?

Kombiler oda termostatı olmadan da çalışabilirler. Ancak termostat kullanmıyorsanız bahsettiğimiz faydalardan yararlanmanız maalesef mümkün değil.

Şayet radyatörlerinizde termostatik vana bulunmuyorsa  uygun fiyatlı ve modülasyonlu bir oda termostatı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Termostatlar çoğu evde 2 yıl içerisinde maliyetlerini amorti ederek ilerleyen yıllarda bütçenize katkı sağlar.

Radyatörlerinizin bağlantısında termostatik vana kullanılmışsa oda termostatı kullanmanız önemli ölçüde bir fark oluşturmayacaktır.

Oda Termostatı Seçimi

Kombinizle bir termostat kullanmaya karar verdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken konu, modelin kombiyle uyumlu olup olmadığıdır.

Pratikte mekanik termostatlar tüm kombilerle uyumludur. Fakat kombinizin garantisi devam ediyorsa bir çok kombi üreticisi ürün garantisinin devamı için eğer bir termostat kullanılacaksa kendi markalarına ait olmasını ve bağlantı işleminin kendi yetkili servislerince yapılmasını şart koşarlar.

Bazı kombi üreticileri oda termostatı için birden fazla seçenek sunmalarına rağmen tüm termostat modelleri tüm kombi modelleriyle uyumlu olmayabilir. Bu durumla özellikle modülasyonlu oda termostatlarında sık karşılaşılır.

Bu nedenle kombinize oda termostatı bağlatmadan önce üreticinin web sitesi ya da dökümanlarından, veya yetkili servislerinden uyumlu model konusunda bilgi almakta fayda vardır.

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.
0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2023 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul