0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 2 dakika önce Bugün 197 teklif isteği
Anasayfa Blog Kombi Servisi Reglaj Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Reglaj Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Reglaj Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Kombinize yakın petekler gayet iyi ısınırken uzak radyatörler yeterince ısınmıyorsa büyük olasılıkla tesisatınızın reglaj ayarı bozulmuştur.

Kombiden kalorifer tesisatına gönderilen sıcak suyun, her bir radyatöre ihtiyacı kadar ulaşması için yapılan debi ayarlamasına reglaj ayarı denilmektedir.

Reglaj ayarı genellikle radyatörler üzerindeki vanalardan yapılmaktadır. Mobil sistem olarak bilinen tesisatlarda çoğu zaman ihtiyaç duyulmamakla birlikte, gerektiğinde kolektör üzerinde de yapılabilmektedir.

Reglaj ayarının maalesef bir standardı yoktur. Bunun nedeni her evde radyatörler arası mesafelerin uzaklığının farklı olması, kullanılan dirsek sayısı, radyatör vanası markasının farklı olması gibi sebepler yatmaktadır. Yine de reglaj ayarı yapılması kolay bir işlemdir.

Reglaj ayarının kombinizin kış konumuna getirilip kaloriferlerin çalıştığı zaman yapılması en iyi sonucu verecektir. Çünkü yapılan değişikliklerin sonuçları hızlıca görülerek hassas bir ayarlama yapmak ancak kalorifer sistemi çalışırken mümkündür.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarında en önemli etken mesafe, ikinci etken ise radyatörün boyutudur. Kombiden çıkan sıcak su yakın radyatörlere daha kolay ulaştığından hızlıca devirdaim sağlanır. Uzak peteklere ise daha az su gitmekte olduğundan ısı konforu düşük kalmaktadır.

Kombinize en yakın radyatörün vanasını tamamen kapanma noktasına çok yakın bir konumda bırakarak reglaj ayarına başlayabilirsiniz. İlk radyatörün vana açıklığı çoğu marka için 45 dereceden az olsa dahi yeterlidir. Diğer bir ifadeyle tamamen kapalı olan ilk radyatöre ait vanayı sadece 1/8 tur açarak başlayabilirsiniz.

Kombiden sırasıyla uzaklaştıkça bir sonraki radyatörün vanasını biraz daha açmak gerekir. Isınmayan uzak radyatörlerin vanalarını tam açık bırakmanız gerekmektedir.

Banyo kombiden uzak dahi olsa, eğer bir havlupan kullanıyorsanız ilk radyatördeki gibi çok az açmanız önerilir. Çünkü ısınan su yükselme eğiliminde olduğundan havlupanlar hemen ısınmaktadırlar.

Son radyatöre kadar ayarlama işlemini yaptıktan sonra kombinizi 5-10 dakika kadar çalışıp radyatörlerin sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer halen son radyatörlere ısı az geliyorsa, önceki radyatörlerin vanasını biraz daha kısarak ayarlama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çocukların veya büyüklerin vanaların ayarını değiştirebileceğini göz önünde bulundurmak gerektiğinden, reglaj ayarının radyatörün alt tarafındaki vana üzerinden yapılmasını öneriyoruz.

Eğer radyatörlerinizde reglaj vanası kullanılmışsa tüm bu işlemleri yapmak için bir ayarlı pense ve alyan anahtara ihtiyacınız olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.
0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2022 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul