0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 1 dakika önce Bugün 144 teklif isteği
Anasayfa Blog Kombi Tavsiyesi En İyi Kombi Markaları

En İyi Kombi Markaları

En İyi Kombi Markaları En Verimli Kombiler

En İyi Kombi Markaları 2021 : Satın Alabileceğiniz 5 En İyi Kombi

İnsanlar en iyi kombi markaları hangileri diye araştırmaya başladığında süreç genelde şu şekilde işliyor;

1- Çevredeki tanıdıklara kullandıkları kombiden memnun olup olmadıklarını sormak
2- Forum sitelerinde kombi tavsiyelerini incelemek
3- E-ticaret sitelerinde, muhtemelen “ürün hızlı geldi” şeklindeki hiçbir işe yaramayacak yorumları okumak

Bu yöntemlerin gerçekçi olmadığını, e-ticaret sitelerindeki kombi yorumlarının kargo ve teslimat süreciyle ilgili olduğu için ürün kalitesi açısından ölçü olamayacağını, forumlardaki çoğu yazarın ise tesisatçı firma sahibi olması nedeniyle daha çok kazanacakları kombi markalarını önerdiklerini anlattığımda peki hocam hangi kombiyi almalıyım? En iyi kombi hangisi? şeklindeki sorular da peş peşe geliyor.

Bu sorulara topluca yanıt vermek, aklınızdaki tüm şüpheleri ortadan kaldırarak paranızın karşılığını tam olarak alabileceğiniz kombiyi bulmanızı sağlamak için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Size şunu garanti ediyorum, makaleyi tamamladığınızda “En iyi kombi hangisi? Hangi kombiyi almalıyım? sorularının yanıtını tereddütsüz bulacaksınız.

Nihai kararınızı verdiğinizde sonuçtan %100 memnun kalacaksınız. Tercih ettiğiniz kombi seçimi eviniz açısından en mükemmel, bütçeniz açısından en hesaplı bir şekilde neticelenecektir.

En İyi Kombi Markası

Uzman olduğunu düşündüğünüz birkaç kişiden kombi tavsiyesi aldığınızda ya da forumlarda en iyi kombi markası hangisi diye araştırdığınızda, aynı ev için birbirinden farklı kombi önerisi almanız muhtemeldir.

Hatta kimi zaman bu farklılıklar marka önerisinin de dışına çıkar. Aynı ev için biri 24 kW kombi önerirken, bir diğer kişi 28 kW kombi tavsiyesinde bulunabilir.

Burada, sadece en iyi kombi markaları diye bir liste hazırlayıp yazıya başlayabilir ve neden en iyi olduklarını açıklayan birkaç satır yazı yazıp makaleyi sonlandırabilirdim.

Fakat amacım size hayal satmak değil, eviniz için en doğru kombi modelini bulmanızı sağlamak.

Çünkü bana göre en iyi kombi; evin büyüklüğü, bulunduğu bölge gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılmış ideal kombi seçimidir.

Böyle düşünürseniz hem paranızı sokağa atmamış olursunuz hem de ekonomik ve konforlu bir ısınmayı garanti edersiniz.

Kombide en iyi marka olduğu iddiasıyla birbirinden farklı onlarca kombi tavsiyesi bulunmasının temel sebebi, değerlendirmelerin özellikle markalar ve konut için bölgesel faktörlerin gözetilmeden yapılmasından kaynaklanıyor.

7 En İyi Kombi Markası

En iyi kombi markaları diye bir liste hazırlayarak kombi tavsiyesinde bulunan herkesin en azından şu soruyu cevaplaması gerektiği kanaatindeyim; en iyi kombi ne demek?

En İyi Kombi

2000'li yılların ortalarında, çoğu kişinin adını dahi duymadığı bir marka olan Kiturami'nin ürettiği World 3000 model kombiler vardı.

Kiturami kombi eşanjörüBakır ana eşanjörü, o gün piyasadaki kombilerle kıyaslandığında en az 3 - 4 kat daha ağır, son derece sağlam yapım kalitesine sahipti.

Ama İstanbul gibi bir şehirde bile yetkili servis bulmak neredeyse imkansızdı. Sizce böyle bir marka en iyi kombi markası olabilir mi?

Bugün büyükşehirlerde gayet başarılı servis ağına sahip, adı en kaliteli kombi markaları listesinde genellikle ilk üçte anılan bir markanın, Anadolu’daki bir şehirde ilk devreye alım işlemi nedeniyle yönlendirdiği servisin 150 km yol kat ettiğine bizzat şahidim.

Bu kombi markası İstanbul ya da Ankara gibi bir şehirdeyseniz satın alabileceğiniz en iyi kombi markası olabilir ama örneğin Malatya’daysanız işler değişir.

Bu nedenle şunu söyleyebilirim, iki kişi kombi hakkında “hayır en iyi marka o değil bu marka” diye tartışıyorsa her ikisi de haklı olabilir.

Birinin kalite ölçüsü  yaygın servis ağıyken diğerinin yüksek yapım kalitesi olabilir.

Ya verimlilik?

En kaliteli kombi, en yüksek yoğuşma verimine sahip olan kombi midir?

Evinizi düşünün. Kış mevsiminin 8 ay sürdüğü bir yerde 300 m² bir evde oturuyor olsaydınız en iyi kombi doğal olarak en az yakan kombi olabilirdi.

Böyle bir senaryoda, evin büyüklüğünden de kaynaklı olarak %10 daha fazla verimliliğe sahip bir kombi, aylık 1000 TL’lik bir doğalgaz faturası gelen bir ev için senede 800 TL tasarruf ettirerek 10 yılda kendi parasını amorti ettirebilir.

Fakat İstanbul gibi 4 ay kış olan bir yerde 80 m² bir ev düşünüldüğünde durum bir hayli değişecektir.

en iyi kombi markaları

Yukarıdaki örnekte bahsedilen kombinin daha küçük ev için tasarlanmış bir modeli tercih edilmiş olsun. Evin küçük olması sebebiyle yoğuşma verimi önemli ölçüde düşecektir.

Ayrıca evin küçük olması ve nispeten daha hafif kış olan bölgede olunması nedeniyle beklenen doğalgaz tüketimi ilk örnekteki evden büyük ölçüde farklılaşacaktır. 

Böye bir evde en iyi ihtimalde dahi %5'lik kayıpla aylık 250 TL’lik ortalama bir fatura için yılda sadece 50 TL tasarruf sağlanacaktır. (Gerçekçi olmak gerekirse daha az)

Evinizde en verimli kombi olması elbette düşük verimli bir kombiye sahip olmaktan iyidir, ama bu iki kombinin aralarındaki fiyat farkı 10 yıllık tüketim farkından az ise!

Bazı kişilere göre en iyi kombi, yüksek yapım kalitesine sahip kombilerdir ve bu kombileri önerirler.

En kaliteli kombi konusunda bu daha tutarlı bir yaklaşım gibi görünebilir.

Yapım kalitesi yüksek bir kombi, çalışma koşullarına bağlı olarak 3-5 yıl daha uzun kullanım ömrü de olabilir.

Ama nedense bu kişiler, diğer kombilerde olduğu gibi bu kombilerin de mekanik ya da elektronik aksamlarında arıza olabileceğinden, hatta bu arıza ve servis maliyetlerinin diğer kombilere nispeten üç katına kadar çıkabileceğinden bahsetmezler.

Çünkü yüksek yapım kalitesine sahip kombilerin çoğu ithaldir ve yedek parça / servis hizmetleri genellikle pahalıdır. Hatta çoğu zaman yüksek yapım kalitesine sahip olmalarına rağmen garanti süreleri oldukça kısadır.

Evet, belki 3-5 yıl daha uzun süre kullanacaksınız ama, ilk yatırım maliyetiniz de diğer kombilerden daha fazla olacak. Satın alırken daha en başta %20-%40 arası daha fazla ödeme yapacaksınız.

Eğer arıza açısından bakarsak, dünyanın en pahalı kombisini de alsanız, hiç kimse size o kombinin asla arıza yapmayacağını garanti edemez!

Böyle bir kombinin arıza yaptığında toplam maliyetinin ne seviyelere ulaşacağını tahmin edebilirsiniz.

Peki garanti süresi uzun olan bir kombi daha mı iyidir?

Kombinin garanti süresinin uzun olması iyidir ama bu durum her zaman kombinin kalite ölçüsü değildir.

Mesela markalar bazen ciro hedeflerini tutturmak için kombilerini bir süreliğine daha uzun garantiyle satışa çıkartabilirler.

Kombileri araştırdığınız için şuna benzer bir şeye denk gelmiş olabilirsiniz; “31 Aralık tarihine kadar devreye alınan kombilerde 3 yerine 5 yıl garanti!”

Kulağa hoş geliyor değil mi? Peki 1 Ocak’ta ne oluyor? Bir gecede kombinin kalitesi mi düşüyor?

Tüm bunları şunun için anlatıyorum; en iyi kombi, evinizin ihtiyacından ne eksik ne fazla özelliğe sahip olan ve aynı zamanda toplam kalitesi, satış fiyatı - satış sonrası hizmet bedelleriyle makul bir orantıya sahip olan kombidir.

Amacım sizi karar vermek üzere olduğunuz bir kombiden vazgeçirmek ya da başka bir kombiye ikna etmek değil, sektörün nasıl işlediğinin farkında olmanızı sağlamak.

Binlerce lira ödedikten sonra hayal kırıklığı yaşamamanız, sizi satın aldığınıza pişman etmeyecek mükemmel bir kombi seçimini yapabilmeniz, birkaç dakikalık sabrınıza bağlı olabilir.

20 yıllık sektörel tecrübemi, katıldığım fabrika gezilerindeki gözlemlerimi, müşterilerimizin deneyimleriyle birleştirerek, doğru kombi seçimi konusunda hazırladığım bu kapsamlı rehberden faydalanmanızı istiyorum.

Kombi seçimi konusunda nihai kararınızı rahatça almanızı sağlayacağına inandığım, satın alacağınız kombinin gerçekten eviniz için en iyi kombi tercihi olmasını sağlayacak olan aşağıdaki bölümü dikkatle okumanız yararınıza olacaktır.

Satın Alınabilecek 5 En İyi Kombi:

Eviniz için en iyi kombiyi nasıl seçebilirsiniz?

Adım adım en iyi kombiyi alma rehberi:

Aşağıdaki kriterler bir kombi aldıktan sonra ısıtma performansı açısından sorun yaşamamanız, servis hizmetlerinden yeterli ölçüde hizmet almanız ve kombinizi uzun yıllar güvenle kullanabilmeniz için en çok önem vermenizi önerdiğim bölümdür.

Bölümün sonunda bulunan kombi seçim programı, ihtiyacınıza en uygun, fiyat olarak en hesaplı, performans olarak en yüksek 3 kombiyi size önerecektir.

Kombi Seçimi

Tüm buraya kadar anlattıklarımda, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu ele aldım. Şimdi ise en iyi kombi markasını bulmanızı sağlayacak yöntemleri ele alacağım.

Kombi seçiminde her şeyden önce kapasite hesabının yapılması ve buna göre tercih belirlenmesi son derece önemlidir. Çoğu kombi önerisinde bu konudan bahsedilmiştir ama kapasite olarak farklı kombi tavsiyeleriyle karşılaşmış olabilirsiniz.

Eviniz için gerçekten doğru kapasite hangisi?

Doğru cevabı bulmanız gereken ilk soru şu; kaç kW kombi almalıyım?

#1 Kombi Kapasite Seçimi:

En iyi kombi markasını tercih etseniz bile şayet yanlış kapasitede bir kombi seçimi yaparsanız, ya yüksek doğalgaz tüketim bedelleriyle karşılaşırsınız ya da evinizde konforlu bir ısınma sağlayamazsınız.

Doğru kapasitede kombi seçimi doğru ayakkabı numarasını seçmek gibidir; 43 numara giyiyorsanız 42 veya 44 numara ile rahat edemezsiniz.

Kombide gereğinden düşük kapasite seçimi ısıtma sorunlarına neden olabilirken, ihtiyacınızdan büyük bir kombi ilk yatırım maliyetinizi, doğalgaz tüketiminizi ve faturalarınızı artırabilir.

Peki doğru kapasite seçimi nasıl yapılır?

Birazdan kullanacağımız Kombi Seçim Programı, dairenizin saatlik ısı kaybını TSE-825’e göre kolayca hesaplamanızı sağlayan mükemmel bir araçtır.

Program, gireceğiniz şehir-ilçe, izolasyon durumu, kat konumu gibi bilgilere göre ısı kaybınızı ve seçmeniz gereken kombi kapasitesini TSE-825'e göre hesapladığından, çıkan sonuca gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

#2 Hangi Kombiyi Almalıyım? [Bölgeye Göre]:

Bölgeye göre kombi seçimi bu yazının en önemli detaylarını içerdiğinden bu bölümü dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.

Kombi seçimi yaparken bulunduğunuz bölgede kış mevsiminin ne kadar ve ne şiddette sürdüğünü göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Örneğin Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde bulunan iki ev için kapasiteleri farklı olsa dahi aynı kombi markasını / modelini önermek makul bir yaklaşım olmayacaktır.

Nedeni ise açıktır;

Antalya’da ortalama 4 ay son derece hafif şartlarda çalışacak bir kombiyle, Kars’ta çoğu zaman zorlu şartlarda neredeyse tüm yıl çalışacak kombiden beklentiler farklı olacaktır.

Antalya’daki kombi daha kısa süre ve hafif kış şartlarında çalışacağı için böyle bir yerde yüksek verimli bir kombi, düşük verimli bir kombiye nispeten doğalgaz faturalarında anlamlı bir fark oluşturmaz.

Ayrıca bu durumdaki bir kombinin kısa süren ve zaten hafif geçen kış şartlarında yıpranma miktarı son derece düşük olacaktır. Dolayısıyla Antalya’daki bir kullanıcı için ilk kriter servis ağı ya da uygun fiyat olabilir.

Kars’taki bir kullanıcı için özellikle ana eşanjör, plakalı eşanjör ve blok gibi parçalarda yüksek yapım kalitesi en önemli ölçüt olacaktır.

Antalya şartlarında çalışan bir kombinin kompozit bloğa sahip olması, kullanım ömrü boyunca hiçbir sorun çıkarmayabilirken, Kars’ın dondurucu soğuğunda çatlayabilir ve kombiyi görev yapamaz hale getirebilir.

 Yine doğu bölgesi illerinde yaygın servis ağı ve yüksek verimlilik gibi kriterlere dikkat etmek daha mantıklıyken, servis ağı konusunda en az problem yaşanacak şehirlerden biri olan İstanbul’daki kullanıcı için ilk olarak uzun garanti süresi ve ardından uygun fiyatlı yedek parçaya öncelik vermesi mantıklı olacaktır.

#3 Kombi Servis Ağı:

Bazı kombi markalarının büyük şehirlerde son derece iyi bir servis yapılanmasına sahipken diğer bölgelerde servis ağı konusunda yeterli alt yapıyı oluşturamadıklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Kombi seçimi yaparken markanın bulunduğunuz şehirdeki servis sayısını öğrenmeniz yararlı olabilir.

En iyi kombiyi aldığınızı düşünürken, kış ortasında ihtiyaç halinde ulaşılamayan bir servis durumuyla karşılaşmamak için dikkat edilmelidir.

Bu üç maddeyi göz önüne alarak en iyi kombiyi bulmak için kombi seçim programını kullanmak işimizi son derece kolaylaştıracaktır.

Kombi Seçim Programı

Kombi seçim programı, sizin için neyin daha önemli olduğuna karar verdiğinizde öncelik sıranıza göre eviniz için en doğru kombiyi bulmaya yarayan, şu anda sektörde benzeri olmayan ücretsiz bir araçtır. Siz sadece önceliklerinizi doğru sıraladığınızdan emin olun, geriye kalan her şeyi program otomatik olarak yapabilecek kabiliyete sahiptir.

Kombi Seçim Programı Nasıl Çalışır?

Kombi seçim programı, çok boyutlu data analizi yapmaktadır.

Evinizin bulunduğu bölge, büyüklüğü, izolasyon durumu, bütçeniz gibi sizin tarafınızdan verilen bilgilerle, kombilerin yapım kalitesi, garanti süreleri, genel servis ağı, yedek parça fiyatları gibi kendi datasında olan verileri işleyen bir algoritmaya sahiptir.

Bu algoritma sayesinde 3 modele kadar eviniz için en iyi kombi markası ve modelini bulabilmektedir.

Program son derece gelişmiş ve karışık bir algoritma kullanmaktadır.

Örneğin, yapım kalitesi açısından incelenen tüm kombilerin ana eşanjörleri paslanmaz çelik, alüminyum - magnezyum alaşımlar, saf alüminyum gibi sınıflandırılmış, sonra kendi içlerinde (yüksek kaliteli veya orta sınıf paslanmaz çelik, kullanılan malzeme ağırlığı vb) tekrar sınıflandırılarak derecelendirilmiştir.

Benzer yöntemlerle plakalı eşanjörler, hidrolik bloklar, üç yollu vana grupları gibi kritik bileşenler sınıflandırılmış ve programın ana omurgasını oluşturulan veritabanı inşa edilmiştir.

Kombilerin yedek parça fiyatları sisteme yüklenmiştir. Program bileşenlerin arıza sıklık oranını ayırt edebilmekte ve parça fiyatlarını toplarken bu durumu göz önünde bulundurmaktadır.

Program ayrıca verimlilik, garanti süresi gibi diğer seçenekleri de önem sıranıza göre işlemektedir.

Kombi Seçim Programı Nasıl Kullanılır?


1- Doğru sonucu almak için önceliklerinizi yukarıda anlattığım kriterleri göz önünde bulundurarak en önemliden başlayıp en az önemliye doğru sıralayın.

2- Sizin için neyin en önemli, neyin daha az önemli olduğuna karar verdiyseniz hazırsınız.

3- Programı açın ve birkaç basit soruyu yanıtlayarak eviniz için en iyi kombi markalarını bulun.

Programa Kombi Seçim Programı bağlantısından ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan birşey olursa sormaktan çekinmeyin. Sorularını aşağıdaki yorum bölümünden gönderebilirsiniz.

Seçeceğiniz kombiyi uzun yıllar sorunsuz kullanmanız dileğiyle..

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.
0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2021 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul