0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 4 saat 48 dakika önce Bugün 200 teklif isteği
Anasayfa Blog Kombi Tavsiyesi İkinci El Kombi Alınır mı? Artıları ve Eksileri

İkinci El Kombi Alınır mı? Artıları ve Eksileri

İkinci el kombi alınır mı

Son birkaç yılda hızla yükselen kombi fiyatları nedeniyle tüketicilerin ikinci el kombilere olan ilgisi de artmaya başladı. Peki ikinci el kombi almak mantıklı mı?

İkinci el kombi fiyatları, piyasadaki en ucuz sıfır kombi fiyatlarıyla kıyaslandığında ilk yatırım maliyeti açısından ortalama %50 daha uygun görünüyor. Aynı zamanda ikinci el kombiler sıfır kombilere nispeten daha kârlı olmaları nedeniyle, satıcılar çoğu zaman tüketicileri bilinçli olarak ikinci ele yönlendiriyor.

Ancak 2. el kombiler bazı dezavantajların yanı sıra birtakım riskleri de barındırıyor.

İkinci El Kombiler Gerçekten Ucuz mu? – Verimlilik Karşılaştırması

Hiç kullanılmamış konvansiyonel bir kombiyle tam yoğuşmalı kombi arasında verim farkı teorik olarak %17 civarında bulunuyor. Fakat çoğu orta büyüklükteki konutta gerçekleşen verim farkı %10-12 civarındadır.

Ancak bir detay daha var. Kullandığımız her cihazın performansı zamanla doğal olarak düşer. Örneğin cep telefonunuz birkaç yıl sonra eskisi kadar uzun şarj tutamaz. Aracınızın ürettiği güç yıllar ilerledikçe azalır.

Kombilerin de enerji verimliliği zamanla azalmaktadır. 7-8 yıllık bir konvansiyonel kombinin, fabrikadan çıktığı güne nazaran %10’luk verim kaybı normal kabul edilir.

Dolayısıyla ikinci el kombiyle tam yoğuşmalı yeni bir kombi arasında %20-25 verim farkı olacağını söylemek mümkün. Daireniz büyükse bu fark daha da artacaktır.

Örneğin kış boyu ortalama 600 TL tüketim bedeli gelen bir daireyi göz önüne alalım.

Kış döneminin 5 ay sürdüğü varsayıldığında, bu konutta ikinci el kombi kullanmak her yıl 600 ila 750 TL daha fazla doğalgaz faturası ödemek anlamına gelecektir. Doğalgazın m³ birim fiyatı arttıkça bu tutar daha da yükselecektir.

Bir diğer ifadeyle enerji verimliliği göz önüne alındığında ortalama 4 yıllık kullanım sonrasında, satın alınan ikinci el kombi yeni bir kombiden daha pahalıya malolacaktır.

Ticari Ömür - 2. El Kombinin Ömrü Kaç Yıl?

Şu bir gerçek ki piyasada satılan ikinci el kombilerin hemen hemen tamamı, daha önceki sahiplerini bıktıracak düzeyde onarım maliyetleriyle karşı karşıya bıraktığı için değiştirilmişlerdir.

İnsanlar kombi değişiminde daha tutucudurlar. Bir otomobilin ya da telefonun üst modeli çıktığında eskisini değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Fakat kombiniz sorun çıkartmadığı sürece onlarca üst model çıksa bile değiştirilmesi düşünülmez.

Alacağınız ikinci el kombinin iyimser bir tahminle birkaç defa tamir gördüğünü göz önüne almalısınız.

Ayrıca şu bir gerçek ki yeni bir kombinin ortalama ticari ömrü 12-15 sene arasındadır. (Üst sınıf kombilerde bu süre 20 yıla kadar ulaşabilir.)  İkinci el kombiler için bu sürenin 5-6 yıl arası olması beklenir.

İkinci El Kombilerde Garanti

Yeni bir kombi, marka ve modele göre değişmekle birlikte üretici tarafından en az 2 yıl garanti altındadır.

İkinci el kombi satanlar her ne kadar garanti sunsalar da bu garanti süresi genellikle birkaç ay ile sınırlıdır.

Şayet kombiyi satın aldığınız işletmeden uzak bir yerde kullanacaksanız, ya da satın aldığınız yer faaliyetlerine son verirse taahhüt edilen garantiden de faydalanamayacaksınız.

Daha da kötü bir senaryo olarak, sahibinden ikinci el kombi alıyorsanız hiçbir garantinin olmadığını göz önüne almalısınız.

Birkaç yıllık ikinci el bir kombinin arıza yapma ihtimali yeni bir kombiye göre kat kat fazla olacağından garanti şartları ve süresini bir kez daha düşünmelisiniz.

İkinci El Kombi Yedek Parçaları

2018 yılında yürürlüğe giren yasayla ülkemizde konvansiyonel kombilerin üretilmesi ve ithalatı son bulmuştu. Enerji verimliliği nedeniyle dünyada kombi ve kombi ekipmanı üretimi yoğuşmalı ünitelere odaklı hale geldi.

Bu nedenle ikinci el olarak satılan konvansiyonel kombiler için yedek parça tedariki yıllar ilerledikçe zorlaşacaktır.

İkinci El Kombilerin Riskleri

Bir kombi değişimi yapılırken bu işlemin ilgili gaz dağıtım kurumuna bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Tamir görmüş bir kombinin gaz sızdırmazlığı yetkili servis ya da gaz dağıtım kuruluşunca onaylanmalıdır. İkinci el kombilerin değişim işlemlerinde bu durum genellikle gözardı edilmektedir.

Sonuç: İkinci el mi Sıfır mı? Yeni bir kombinin maliyeti ne kadar?

Gerek kullanım ömrü, gerek tüketim farkı, gerekse garanti şartları açısından düşünüldüğünde, yeni bir kombinin fiyatı 3-4 yıllık vadede 2. el kombiden çok daha uygundur.

Dolayısıyla bizim önerimiz günü kurtarmayı düşünmek yerine yeni bir kombi alarak bir çok riskten kaçınmanız olacaktır.

2024’de kombi fiyatları 10.990,00 TL den başlıyor. Ayrıca işletmelerin bir çoğu eski kombiniz için indirim yapıyorlar.

Eğer yeni bir kombi almayı düşünüyorsanız kurulum dahil en uygun kombi fiyatını bulmanın güvenilir, zahmetsiz ve pratik yolu olarak Kombi Mühendisi'ni deneyin. Kısa formu doldurun, ücretsiz teklif alın. Sizi bugün en iyilerle buluşturalım!

Kurulum dahil en iyi fiyatı anında bulun

Bölgenizdeki sertifikalı en iyi şirketlerden
Kurulum sonrasında ödeme imkanıyla
30 dakika içinde en iyi 4 teklifin hazır

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.

Yorumlar

Demir Umit Cevaplandı

20 Ocak 2023, Cuma

Gaziosmanpasa da Bacali eski kombim var. Hermetik ile degistirmek istiyorum. Proseduru ve tahmini maliyeti nedir?

Kombi Mühendisi

Merhaba, sitemizin üst kısmında bulunan kombi değişimi butonunu tıklayıp İgdaş yetkili firmalardan en iyi 4 teklifi ücretsiz alabilirsiniz.

Ercan Sevim Cevaplandı

3 Eylül 2022, Cumartesi

Merhaba.evimde mutfakta bacası mutfak boşluğundan çatıya çıkan bacalı kombim var. Değiştirmek istiyorum.yogusmali kombi aynı yere ve bacaya bağlanır mı?. Not : ben 4 katlı apartmanın 3.katındayım. çatıya sadece 1 kat var..dediğim gibi kombi bacası metaldir ve apartman boşluğundan çatıya ulaşmaktadır. Tsk ederim geri dönüşünüz için

Kombi Mühendisi

Merhaba. Yalnızca bağımsız bir baca şaftı içerisinden geçirilmek ve yeni kombinin orjinal bacası olması kaydıyla yer değişimi yapmadan kullanım mümkündür.

Fakat binaya ait ortak havalandırma / aydınlık gibi alanlardan baca geçişine müsaade edilmemektedir.

0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2024 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul