0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 5 dakika önce Bugün 128 teklif isteği
Anasayfa Blog Kombi Servisi Kombide Eşanjör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kombide Eşanjör Nedir? Ne İşe Yarar?

kombi eşanjör çeşitleri ve modelleri

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı pratik ve ekonomik bir şekilde karşılayan kombilerin kritik bileşenlerinden biri de eşanjörlerdir. Eşanjörler görevleri ve yapıları bakımından farklılıklar içerir.

Kombilerde ısıtma, kullanım suyu ve yoğuşma işlevinde görev yapmak üzere üç farklı eşanjör tipi bulunmaktadır.

Kombi Eşanjörleri

Kombilerde ana eşanjör, plakalı eşanjör ve yoğuşma eşanjörü olmak üzere üç farklı sınıfta eşanjör bulunur. Tüm eşanjörler temel olarak ısıyı iletme görevi üstlense de maliyetleri ve çalışma prensipleri bakımından aralarında büyük farklılıklar vardır.

Ana Eşanjörler

Kombi ana eşanjörü bir kombideki en pahalı ve en önemli parçadır. Ana eşanjör, brülörde yanan yakıttan elde ettiği ısıyı sistemin ısıtma ya da kullanım suyu elemanlarına aktarma görevini yapar.

Kombilerde ısıya en çok maruz kalan parça olan ana eşanjörlerin üretiminde ağırlıklı olarak paslanmaz çelik ve alüminyum silisyum alaşımlar tercih edilmektedir.

Kombi, ısıtma ya da kullanım suyu için devreye girdiğinde ana eşanjör üzerinde yalnızca ısıtma devresindeki su ısıtılmaktadır.

Kullanım suyu talebinde, ana eşanjör üzerinde ısıtılan sudaki ısı plakalı eşanjör yardımıyla temiz su hattına aktarılmaktadır. Plakalı eşanjörler hakkında yazının ilerleyen bölümünde detaylı bilgi verilmiştir.

Ana eşanjörlerde tesisattaki su boşaltılmadığı sürece sürekli aynı suyun dolaşması önemli bir detaydır. Tesisattaki su değişmedikçe, plakalı eşanjörlere göre sudaki kireç ve oksijenden daha az etkilenirler.

Paslanmaz Çelik Ana Eşanjörler

Paslanmaz çelik, korezyona ve oksidasyona karşı son derece dirençlidir. Kimyasal bileşiklerle ve kireçle reaksiyona kolay girmezler ve bu nedenle kombi üreticileri tarafından tercih edilirler.

Kaynak yapılabilme özelliğine sahip olması nedeniyle üretimleri alaşım eşanjörlere göre daha kolaydır.

Eşanjörler, tesisat suyu içerisindeki kireç, pas ve diğer yabancı maddelerle buluştuklarında yüksek ısıya sahip olduklarından hızla reaksiyona girebilirler.

Böylece zamanla eşanjörün önce verimliliği düşmeye başlar ve tüketim artış gösterir. Fakat bu durum 1-2 yıl gibi kısa sürede olmadığı için kullanıcı tarafından genellikle fark edilmezler.

Paslanmaz çelik eşanjörler, yapısı itibariyle oksijenle, kireçle ve çoğu kimyasal bileşenle reaksiyona girmediğinden son derece dayanıklıdırlar.

Alüminyum Silisyum Alaşım Ana Eşanjörler

Silisyum son derece sert bir element olmasının yanı sıra iyi bir iletkenliğe sahip olduğundan, alaşım eşanjörlerde sık tercih edilir. Silisyum, alüminyumun genleşme katsayısını düşürerek eşanjör yapısının sert olmasını sağlar.

Ayrıca silisyum termal şoklara karşı büyük direnç gösterir. Ana eşanjörler en çok ısı farkına bağlı kazan kasılmasından dolayı yıpranan parçalardır.

Kalorifer gidiş-dönüş suyu arasındaki yüksek sıcaklık farkı eşanjörlerde kasılmaya sebep olur. Kazan kasılmasına karşı direnci zayıf eşanjörler eninde sonunda çatlar ve kombide büyük hasara yol açar. 

Tıpkı soğuk bardağa sıcak su konduğunda gerçekleşen çatlama gibi gerçekleşen eşanjör çatlaması kombiyi kullanılamaz hale getirir. Silisyum, kasılmaya karşı dirençli olduğundan eşanjörün çatlamasının önüne geçer.

Alüminyum silisyum alaşımlarının ısı iletkenliği paslanmaz çelikten daha fazladır. Bu nedenle daha yüksek verimlidirler.

Bakır Ana Eşanjörler

Yarı yoğuşmalı olarak bilinen kombilerde sıklıkla tercih edilirler. Görüntüleri otomobil radyatörlerini andırmaktadır. Bakır iyi bir iletkendir fakat korezyona direnci zayıftır.

Ancak bu kombilerde yoğuşma, yoğuşma eşanjörü adı verilen farklı bir mekanizmada gerçekleştiğinden korezyona yoğun bir şekilde maruz kalmazlar.

Ana eşanjör delinirse ne olur?

Kombide suyu tutmak mümkün olmadığından kombi görev yapamaz hale gelir. Ana eşanjör fiyatları oldukça yüksektir. Bu bakımdan tamirat yerine yeni bir kombi alınması düşünülebilir.

Plakalı eşanjör

Plakalı eşanjörler, kalorifer tesisatında bulunan sudaki ısıyı plakalar vasıtasıyla kullanım suyuna aktaran elemanlardır.

Doğrudan alev üzerinden ısı almadıkları için ısıyı son derece hızlı aktaracak şekilde tasarlanmaları gerekir. Bu nedenle plakalar son derece ince bir yapıya sahiptir.

Plakalar üzerinde sürekli yeni su geçtiğinden yoğun kireç ve oksijene karşı dayanıklı olmak zorundadırlar. Bu nedenle plakalı eşanjörlerin yapımında istisnasız paslanmaz çelik tercih edilir.

Plakalı eşanjör fiyatları ana eşanjörlere göre çok daha ekonomiktir. Sökümü ve takılması da ana eşanjörlerden daha kolaydır.

Plakalı eşanjörler kolay kolay kireçlenmese de yıllar içinde kireç birikimi kaçınılmazdır. Bu durumda artık kombide sıcak su derecesini yükseltseniz bile su yeterince ısınmayabilir. Bazen kireç plakanın bir kısmını kaplar ve çeşmeden gelen suda dalgalanmalara sebep olur.

Tüm bu sorunlar plakalı eşanjör temizliği yapılarak çözülebilir. Eşanjörün temizlenmesi için yerinden sökülmesi ve uygun kimyasala yatırılması gerekir.

Yanlış kimyasal kullanımı eşanjöre zarar vererek ilerleyen süreçte delinmesine neden olabilir. Bu nedenle eşanjör temizliği mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Plakalı eşanjör delinirse e olur?

Plakalı eşanjörlerde patlama diye tabir edilen bu durum yaşlanan kombilerde sık karşılaşılan bir arızadır. Plakalı eşanjör delindiğinde şebekeden gelen su kalorifer devresine geçmeye başlar ve kombinin sürekli su basıncı artar.

Kombi 3.5 bar basınca ulaştığında emniyet ventilini açarak suyun tahliyesini sağlar. Dolayısıyla suyu boşaltsanız dahi su basıncı tekrar artar.

Acil durumlarda yalnızca ısıtma amaçlı kullanıma devam etmek için kombinin altındaki su vanası kapatılabilir. Bu işlem şebeke suyunun kombiye girmesini engelleyeceğinden basınç artmayacaktır.

Yoğuşma Eşanjörü

Premix yoğuşmalı ve konvaniyonel kombilerde ihtiyaç duyulmayan bu parça, yarı yoğuşmalı olarak bilinen B enerji sınıfı kombilerde bulunur.

Ana eşanjörde yanan doğalgaz, yanma sonrası yüksek sıcaklıkta atık gaz oluşturur. Atık gazın içeriğinde %17 civarında su buharı bulunmaktadır.

Yoğuşma eşanjörü, atık gaz içerisindeki su buharındaki ısıyı sisteme kazandırma görevini üstlenmiştir. Böylece enerjiden tasarruf sağlarlar. 

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.

Yorumlar

Yasin Yavuz Cevaplandı

22 Eylül 2022, Perşembe

Merhaba. Yerden ısıtmalı, en üst kat, izolasyonlu brüt 138 m2 evime kombi, tesisat, gaz sayacı takılacak. 24 kw, 20000 kalorilik kombi evim için yeterli olur mu? Yeterli olur ise buderus gb122i ile demirdöküm ademix p 24/28 kombilerden hangisini tercih etmeliyim? Önereceğiniz başka marka veya model kombi var mıdır? Teşekkür ederim.

Kombi Mühendisi

Merhaba, sitemizde bulunan kombi hesaplama programı ile evinize uygun kapasite seçimini yapabilirsiniz. Daha geniş özelliklere sahip olan Kombi Seçim Programı hem doğru kapasiteyi, hem de doğru kombiyi kolayca bulabilirsiniz.

0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2022 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul