0850 532 6602
menü

En iyi 4 firmadan,
En iyi 4 teklifi al

Şehrindeki en iyi 4 doğalgaz firmasından kurulum dahil ücretsiz 4 teklif al.

Son istek 5 saat 29 dakika önce Bugün 205 teklif isteği
Anasayfa Blog Kombi Servisi Kombide Eşanjör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kombide Eşanjör Nedir? Ne İşe Yarar?

kombi eşanjör çeşitleri ve modelleri

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı pratik ve ekonomik bir şekilde karşılayan kombilerin kritik bileşenlerinden biri de eşanjörlerdir. Eşanjörler görevleri ve yapıları bakımından farklılıklar içerir.

Kombilerde ısıtma, kullanım suyu ve yoğuşma işlevinde görev yapmak üzere üç farklı eşanjör tipi bulunmaktadır.

Kombi Eşanjörleri

Kombilerde ana eşanjör, plakalı eşanjör ve yoğuşma eşanjörü olmak üzere üç farklı sınıfta eşanjör bulunur. Tüm eşanjörler temel olarak ısıyı iletme görevi üstlense de maliyetleri ve çalışma prensipleri bakımından aralarında büyük farklılıklar vardır.

Ana Eşanjörler

Kombi ana eşanjörü bir kombideki en pahalı ve en önemli parçadır. Ana eşanjör, brülörde yanan yakıttan elde ettiği ısıyı sistemin ısıtma ya da kullanım suyu elemanlarına aktarma görevini yapar.

Kombilerde ısıya en çok maruz kalan parça olan ana eşanjörlerin üretiminde ağırlıklı olarak paslanmaz çelik ve alüminyum silisyum alaşımlar tercih edilmektedir.

Kombi, ısıtma ya da kullanım suyu için devreye girdiğinde ana eşanjör üzerinde yalnızca ısıtma devresindeki su ısıtılmaktadır.

Kullanım suyu talebinde, ana eşanjör üzerinde ısıtılan sudaki ısı plakalı eşanjör yardımıyla temiz su hattına aktarılmaktadır. Plakalı eşanjörler hakkında yazının ilerleyen bölümünde detaylı bilgi verilmiştir.

Ana eşanjörlerde tesisattaki su boşaltılmadığı sürece sürekli aynı suyun dolaşması önemli bir detaydır. Tesisattaki su değişmedikçe, plakalı eşanjörlere göre sudaki kireç ve oksijenden daha az etkilenirler.

Paslanmaz Çelik Ana Eşanjörler

Paslanmaz çelik, korezyona ve oksidasyona karşı son derece dirençlidir. Kimyasal bileşiklerle ve kireçle reaksiyona kolay girmezler ve bu nedenle kombi üreticileri tarafından tercih edilirler.

Kaynak yapılabilme özelliğine sahip olması nedeniyle üretimleri alaşım eşanjörlere göre daha kolaydır.

Eşanjörler, tesisat suyu içerisindeki kireç, pas ve diğer yabancı maddelerle buluştuklarında yüksek ısıya sahip olduklarından hızla reaksiyona girebilirler.

Böylece zamanla eşanjörün önce verimliliği düşmeye başlar ve tüketim artış gösterir. Fakat bu durum 1-2 yıl gibi kısa sürede olmadığı için kullanıcı tarafından genellikle fark edilmezler.

Paslanmaz çelik eşanjörler, yapısı itibariyle oksijenle, kireçle ve çoğu kimyasal bileşenle reaksiyona girmediğinden son derece dayanıklıdırlar.

Alüminyum Silisyum Alaşım Ana Eşanjörler

Silisyum son derece sert bir element olmasının yanı sıra iyi bir iletkenliğe sahip olduğundan, alaşım eşanjörlerde sık tercih edilir. Silisyum, alüminyumun genleşme katsayısını düşürerek eşanjör yapısının sert olmasını sağlar.

Ayrıca silisyum termal şoklara karşı büyük direnç gösterir. Ana eşanjörler en çok ısı farkına bağlı kazan kasılmasından dolayı yıpranan parçalardır.

Kalorifer gidiş-dönüş suyu arasındaki yüksek sıcaklık farkı eşanjörlerde kasılmaya sebep olur. Kazan kasılmasına karşı direnci zayıf eşanjörler eninde sonunda çatlar ve kombide büyük hasara yol açar. 

Tıpkı soğuk bardağa sıcak su konduğunda gerçekleşen çatlama gibi gerçekleşen eşanjör çatlaması kombiyi kullanılamaz hale getirir. Silisyum, kasılmaya karşı dirençli olduğundan eşanjörün çatlamasının önüne geçer.

Alüminyum silisyum alaşımlarının ısı iletkenliği paslanmaz çelikten daha fazladır. Bu nedenle daha yüksek verimlidirler.

Bakır Ana Eşanjörler

Yarı yoğuşmalı olarak bilinen kombilerde sıklıkla tercih edilirler. Görüntüleri otomobil radyatörlerini andırmaktadır. Bakır iyi bir iletkendir fakat korezyona direnci zayıftır.

Ancak bu kombilerde yoğuşma, yoğuşma eşanjörü adı verilen farklı bir mekanizmada gerçekleştiğinden korezyona yoğun bir şekilde maruz kalmazlar.

Ana eşanjör delinirse ne olur?

Kombide suyu tutmak mümkün olmadığından kombi görev yapamaz hale gelir. Ana eşanjör fiyatları oldukça yüksektir. Bu bakımdan tamirat yerine yeni bir kombi alınması düşünülebilir.

Plakalı eşanjör

Plakalı eşanjörler, kalorifer tesisatında bulunan sudaki ısıyı plakalar vasıtasıyla kullanım suyuna aktaran elemanlardır.

Doğrudan alev üzerinden ısı almadıkları için ısıyı son derece hızlı aktaracak şekilde tasarlanmaları gerekir. Bu nedenle plakalar son derece ince bir yapıya sahiptir.

Plakalar üzerinde sürekli yeni su geçtiğinden yoğun kireç ve oksijene karşı dayanıklı olmak zorundadırlar. Bu nedenle plakalı eşanjörlerin yapımında istisnasız paslanmaz çelik tercih edilir.

Plakalı eşanjör fiyatları ana eşanjörlere göre çok daha ekonomiktir. Sökümü ve takılması da ana eşanjörlerden daha kolaydır.

Plakalı eşanjörler kolay kolay kireçlenmese de yıllar içinde kireç birikimi kaçınılmazdır. Bu durumda artık kombide sıcak su derecesini yükseltseniz bile su yeterince ısınmayabilir. Bazen kireç plakanın bir kısmını kaplar ve çeşmeden gelen suda dalgalanmalara sebep olur.

Tüm bu sorunlar plakalı eşanjör temizliği yapılarak çözülebilir. Eşanjörün temizlenmesi için yerinden sökülmesi ve uygun kimyasala yatırılması gerekir.

Yanlış kimyasal kullanımı eşanjöre zarar vererek ilerleyen süreçte delinmesine neden olabilir. Bu nedenle eşanjör temizliği mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Plakalı eşanjör delinirse e olur?

Plakalı eşanjörlerde patlama diye tabir edilen bu durum yaşlanan kombilerde sık karşılaşılan bir arızadır. Plakalı eşanjör delindiğinde şebekeden gelen su kalorifer devresine geçmeye başlar ve kombinin sürekli su basıncı artar.

Kombi 3.5 bar basınca ulaştığında emniyet ventilini açarak suyun tahliyesini sağlar. Dolayısıyla suyu boşaltsanız dahi su basıncı tekrar artar.

Acil durumlarda yalnızca ısıtma amaçlı kullanıma devam etmek için kombinin altındaki su vanası kapatılabilir. Bu işlem şebeke suyunun kombiye girmesini engelleyeceğinden basınç artmayacaktır.

Yoğuşma Eşanjörü

Premix yoğuşmalı ve konvaniyonel kombilerde ihtiyaç duyulmayan bu parça, yarı yoğuşmalı olarak bilinen B enerji sınıfı kombilerde bulunur.

Ana eşanjörde yanan doğalgaz, yanma sonrası yüksek sıcaklıkta atık gaz oluşturur. Atık gazın içeriğinde %17 civarında su buharı bulunmaktadır.

Yoğuşma eşanjörü, atık gaz içerisindeki su buharındaki ısıyı sisteme kazandırma görevini üstlenmiştir. Böylece enerjiden tasarruf sağlarlar. 

Soru veya yorum gönder

Yalnızca yorumunuzun onaylandığını bildiririz.

Yorumlar

Taner

31 Mart 2024, Pazar

Merhaba. Kombili evlerde büyük sorunlardan birisi anladığım kadarıyla sudaki kireç. Aslında içme suyu için yaptığım araştırmalar sonucunda daire ana su girişine bağlanan, sudaki kireç ve başka kirleticileri tutan arıtma sistemleri var. Böyle bir çözümle aslında sadece kombi değil, çamaşır, bulaşık makinesi için ve musluktan su içebilmek gibi bir sürü soruna da çözüm olmuş olur.

Yılmaz Cevaplandı

5 Mart 2024, Salı

Yeni 6 aylık airfel aleminyum kombimiz var. Zaman zaman kombi titreyerek ses çıkarıyor. Uğultu titreme tarzında. Gazı kesip verildiğine normale dönüyor. Sistem yerden ısıtmalı. Şehir suyu oldukça kireçli. Bu yüzden teknik servis sorun olmasın diye, 2000 ya suyu özel hazırlayıp aylık bakım yapacakmış istersem yoksa garanti dışı olurmuş gibi şeyler söylüyor. Sizce ne yapmalıyım?

Kombi Mühendisi

Merhaba, yerden ısıtmalı sistemlerde paslanmaz çelik eşanjörlü kombilerin tercih edilmesi gerekir. Çünkü yerden ısıtma sistemleri korozyonu yoğun bir şekilde ortaya çıkartmaktadır. Bu durumu normalde ürünün size pazarlama ve satışını yapan kişinin bilmesi ve uyarması beklenirdi.

Bu noktada yapabileceğiniz fazla birşey bulunmuyor. Ürününüz garanti kapsamında olduğundan cihazınızda oluşabilecek (kart arızası dışında) bir arıza durumunun garanti kapsamında yapılması gerekir.

Engin Tosun Cevaplandı

17 Aralık 2023, Pazar

Merhaba; Kombi de eski esanjoru soktum. 18 plakalı idi . Bunun yerine 12 plakali esanjor taksam TEHLİKELİ bir durum arz eder mi acaba ? Teşekkürler

Kombi Mühendisi

Merhaba, tehlikeli bir durum oluşmaz fakat sıcak su konforunda eski kapasitesine nispeten bir miktar azalma olabilir.

Eylem Cevaplandı

18 Kasım 2023, Cumartesi

Merhaba,ECA CONFEO PREMİX CP kombimiz var.Alttaki tahliye borusundan kombi isınınca su eksiltiyor,basınç düşünce hata lambası yanıyor vanadan suyu tamamlıyorum,birsüre sonra aynı döngüyü tekrarlıyoruz.Sizce sorun nedir? Teşekkürler

Kombi Mühendisi

Merhaba, bu durum kombinizin genleşme tankındaki hava basıncının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Genleşme tankına hava basılarak sorunu çözebilir. Detaylı bilgi için Kombi Neden Su Eksiltir? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Cuma Cevaplandı

21 Nisan 2023, Cuma

Bosch kombi 24 KW tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum.Ustalar sıcak sudaki dalgalanmaların plaka eşanjör kaynaklı olduğunu söyledi.Üzerindeki 16 lık. ve buranın suyu çok kireçli.12 lık aldım.Sorun aynen devam ediyor.Şimdi 20 lık veya 24 lük almayı düşünüyorum.Acaba kombi bunları kaldırır mı? Sorunum hal olur mu

Kombi Mühendisi

Sıcak su kullanımında dalgalanmalar yalnızca eşanjör kaynaklı olmayabilir. Şebekeden yeterli su basıncı gelmediği takdirde türbin yeteri hızda dönemez ve kart aç kapa yaptırabilir.

Bir diğer önemli faktör cihazın havalandırma problemidir. Şayet baca yerine iyi oturtulmamışsa, önünde bir engel varsa cihaz yeterli hava alamayacağı için yeterli gücü ortaya koyamaz. Kombilerin yalnızca sıcak suda tam güce geçeceği ve en çok taze hava ihtiyacının sıcak su kullanımı sırasında olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tanju Saylıkoğlu Cevaplandı

24 Şubat 2023, Cuma

Merhabalar petekler ısınıyor fakat kulanım suyu ısınmıyor sebebi ne olabilir teşekürler

Kombi Mühendisi

Merhaba, bahsettiğiniz problem birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum genel olarak üç yollu vana arızası, NTC arızası ve fanın sıcak su talebinde yeterli havayı yanma odasına ulaştıramamasından kaynaklanmaktadır.

Cengiz Ezer Cevaplandı

28 Ocak 2023, Cumartesi

Merhaba. Bir yıl oldu tam yoğuşmalı. 8 eşanjör delindi. Sitede 50 yakın aynısı var. Onlarda yok. Su tahlil yapıldı. Yumuşatıcı var. Servis sebep bulamadı. Su basınç yüksek sebep olurmu. Daykin marka. Hayırlı işler olsun.

Kombi Mühendisi

Merhaba, bahsettiğiniz durum su basıncı yüksek olması kaynaklı ya da imalat hatası kaynaklı olabilir. Şebeke su girişine basınç düşürücü taktırmanız faydalı olabilir.

Altan Cevaplandı

10 Ocak 2023, Salı

Merhaba eski tip tek esanjorlu kombimin esanjoru delik olduğu ve kalorifer suyuna şebeke suyunun karışıp barı yükselttiği söylendi zaten kombi su akıtıyordu bi 4 kollu denilen ana aesanjorun petek ve kullanma suyu hattı ayrı ise delindiginde su diğer hatta nasil geçip karışıyor.

Kombi Mühendisi

Merhaba, tek eşanjörlü kombilerde ana eşanjör cidarlı bir yapıya sahiptir.

Küçük bir borunun nispeten daha büyük bir boru içinde olduğunu düşündüğünüzde, küçük boruda oluşan sızıntı nedeniyle sıvı büyük borunun içine karışmaya başlar.

Kalorifer ve su hattının farklı yerden bağlı olması tek eşanjörlü bir kombinin cidarlı yapıya sahip olmasına engel teşkil etmemektedir.

Derya

25 Kasım 2022, Cuma

Thermex Kombi den hiç bahsetmiyorsunuz. Kalitesi nasıl? Öneriyor musunuz

Arzu Cevaplandı

22 Kasım 2022, Salı

Celik ana esanjorlu mu yoksa Alüminyum Silisyum Alaşım Ana Eşanjörlu kombi mi alalim ben hangisi daha iyi anlamadim yazdiklarinizdan

Kombi Mühendisi

Kalorifer tesisatınız oksijen bariyerli veya folyolu veya bakır boruyla yapılmamışsa sisteminiz oksijen geçirir ve korezyon artar. Bu durumda paslanmaz çelik eşanjörlü bir kombi seçimi mantıklı olabilir.

Şayet büyük bir eve sahipseniz alüminyum - silisyum eşanjörlü kombiyi tercih etmek yerinde olacaktır. Böylece kazan kasılmasına karşı dirençli ve daha yüksek verime sahip bir seçim yapmış olursunuz.

 

0850 532 6602

Biz Kombi Mühendisiyiz

Bölgenizdeki yetkili mühendislik firmalarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Gereksinimlerinizi güvenilir ve akredite profesyonellerle eşleştirme işini bize bırakın. Biz sadece en iyilerle çalışıyoruz. Bugün ücretsiz teklif alın!


Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi © 2024 Kombi Mühendisi
En İyi Fiyatı Bul